Ushqimet që janë të pasura me magnez

Shumë nuk janë të vetëdijshëm për rolin që luan magnezi në trup.

Ky mineral është thelbësor për sistemin imunitar, shëndetin e zemrës, parandalimin e inflamacionit dhe gjithashtu ndihmon në funksionimin e duhur të muskujve dhe indeve. Për shkak të përfitimeve të theksuara shëndetësore, është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm magnez.

Kështu që është mirë të dihet se cilat ushqime janë të pasura me magnez, i cili duhet të përfshihet në dietë.

Zarzavate me gjethe të errëta.

Zarzavatet konsiderohen si burimi më i mirë i magnezit, por edhe i disa mineraleve dhe vitaminave të tjera. Ju mund t’i hani këto perime të gjalla ose mund t’i ngrohni. Zgjedhjet më të mira janë lakra jeshile, rosto dhe spinaqi. Ju duhet t’i përfshini këto perime në dietën tuaj për të marrë magnez të mjaftueshëm në trupin tuaj.

Avokado

Avokado është një tjetër ushqim që është jashtëzakonisht i pasur me magnez. Një avokado me përmasa mesatare përmban rreth 58 miligramë magnez dhe përparësia e këtij fruti është se mund ta hani dhe ta përgatisni në mënyra të ndryshme.

Mund ta hani të papërpunuar, ta përhapni në bukë, mund të bëni një smoothie ose ta shtoni në një sallatë. Vitaminat dhe mineralet që duhen marrë gjatë vjeshtës dhe dimrit Një ushqim që premton jetë të gjatë – dhe serbët e adhurojnë.

Arra dhe fara

Qoftë fara kungulli, liri apo luledielli, arra braziliane apo bajame – këto ushqime duhet t’i hani rregullisht nëse nuk doni të mbeteni pa magnez.

Nje peshk

Peshku është gjithashtu një burim i shkëlqyer i magnezit. Tuna, sardelet dhe skumbri janë disa nga llojet e peshqve që kanë një përmbajtje të lartë të magnezit dhe acideve yndyrore omega-3, si dhe vitaminës D. Ekspertët e shëndetit rekomandojnë që të hani peshk të paktën një herë në javë.

Çokollate e zezë

Çokollata është gjithashtu e pasur me këtë mineral të rëndësishëm, por ju duhet të zgjidhni të errët në vend të qumështit sepse çokollata e zezë ka një përqindje më të lartë të magnezit, shkruan Healthy builderz. Për shembull, vetëm një kub çokollatë e zezë përmban 95 miligramë të pabesueshëm magnez.