Nëse vuani nga sëmundja e zemrës, këto pije duhet t’i konsumoni çdo ditë

Sëmundjet e zemrës përfshijnë sëmundjen e arterieve koronare, aritminë dhe aterosklerozën.

Edhe pse janë kryesisht faktorët gjenetikë që kontribuojnë në shfaqjen e tyre, stili i jetesës luan gjithashtu një rol të rëndësishëm në mirëqenien tuaj.

Stërvitja e rregullt, pesha e duhur, ushqimi i shëndetshëm, mos konsumi i duhanit dhe i alkoolit, mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës tuaj.

Krahas ushqimeve të shëndetshme për zemrën, AgroWeb.org ju njeh më poshtë edhe me disa pije, që mund t’ju vijnë në ndihmë duke zëvendësuar opsionet e dëmshme.

 Lëngjet e frutave dhe perimeve

Frutat dhe perimet janë të mbushura me kalium, një elektrolit që mund të zvogëlojë presionin në muret e enëve të gjakut, duke mbështetur shëndetin e përgjithshëm të zemrës dhe enëve të gjakut.

Për më tepër, kaliumi largon efektet negative që natriumi mund të shkaktojnë tek presioni i gjakut.

Duke ndihmuar kështu në uljen e rrezikut të hipertensionit, një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Frutat më të mira janë bananet, portokallet, pjepri dhe qitro.

Përgatisni vetë një lëng me disa feta banane, ananasi, agrume, një grusht spinaq, pak avokado ose panxhar.

Mos shtoni sheqer ne pijen tuaj, pasi mund të ndikojë negativisht në shëndetin e zemrës.

Uji

Kur jeni të hidratuar mirë, zemra juaj pompon gjak në mënyrë më efikase.