4 ushqimet që nuk duhet t’i hani kurrë përpara se të notoni

Nuk është mirë të notojmë me stomakun plot.

Megjithatë, edhe nëse ka kaluar mjaft kohë nga vakti i mëparshëm, duhet të kemi parasysh edhe llojin e ushqimit që konsumojmë para se të lahemi.

Gjegjësisht, ka ushqime dhe pije që nuk duhet t’i hani apo pini kurrë para se të notoni.

Ushqim pikant

Meqenëse notojmë në një pozicion horizontal, refluksi i acidit mund të jetë një problem për shumë njerëz. Ushqimet pikante dhe pikante e komplikojnë akoma më shumë, ndaj do të ishte mirë të shmangni salcat djegëse, specat dhe ushqimet e tjera të kësaj shije, shkruan albeu.com.

Alkooli

Kjo është veçanërisht e vërtetë për të rinjtë që i duan festat e përditshme në plazhe. Të gjithë e dinë se alkoli zvogëlon aftësinë për të reaguar dhe për të bërë vlerësime adekuate në një moment të caktuar, ndaj është e logjikshme që të shmanget para se të futet në det.

Bishtajoret

Bishtajoret si fasulet dhe bizelet përmbajnë shumë fibra, të cilat janë të mira për shëndetin, por mund të shkaktojnë fryrje, kapsllëk dhe ngërçe, të cilat mund t’ju prishin kënaqësinë verore.

Pije energjike

Shumë njerëz pëlqejnë pijet e ftohta me energji, të cilat jemi të bindur që krijojnë një ndjenjë zgjimi. Megjithatë, pijet energjike mund të shkaktojnë diarre dhe vjellje, dhe ju keni më shumë gjasa të jeni të dehidratuar. /albeu.com/