Schoolture TV

Dritare kulturore për të rinjtë

DHIMBJE/ Një “Aylan Kurdi amerikan”: babë e bijë të përqafuar në momentet e fundit në kërkim të tokës amerikane

Imazhet tronditëse të një emigranti të mbytur në Salvadoran dhe vajzës së tij dy vjeçare, të cilët vdiqën duke u përpjekur të kalonin lumin Rio Grande nga Meksika në Shtetet e Bashkuara, kanë shkaktuar zemërim në SHBA dhe Amerikën Qendrore, duke nënvizuar rreziqet me të cilat ballafaqohen azil-kërkuesit.

Oscar Martinez Ramirez 25 vjeç, u largua nga El Salvador me gruan e tij 21 vjeçare dhe vajzën e tyre Valeria dhe vendosen të bënin një kalim të rrezikshëm nga Meksika në SHBA të dielën pasdite nga dëshpërimi sepse familja nuk ishte në gjendje të kërkonte Azil në SHBA, sipas një raporti nga gazeta meksikane La Jornada.

Ramirez e mbajti vajzën në shpinë, duke e mbajtur atë brenda bluzës së tij për ta mbajtur atë të sigurt ndërsa përpiqeshin të kalonin lumin. Por çifti u rrëmbye nga rrymat dhe u mbyten para syve të nënës së saj. Ajo tregoi se Martinez kishte kaluar fillimisht lumin me të bijën, por ishte kthyer për të marrë atë, kur një rrymë e fortë i kishte marrë me vete.

Të dy trupat u gjetën të hënën në Matamoros në shtetin Tamaulipas. Një sërë fotografish të tmerrshme tregojnë babanë dhe fëmijën e ri të shtrirë përmbys në ujë, me krahun e vajzës ende të mbështjellë rreth qafës së babait të saj.

Në mediat sociale, disa thanë se fotografia u solli në kujtesë një foto tjetër të tmerrshme, ajo e refugjatit sirian 3 vjeçar Aylan Kurdi, trupi i të cilit u gjend në një plazh turk në kulmin e krizës së emigrantëve në vitin 2015.

Imazhet e Aylan, të veshur me një bluzë të kuqe, pantallona të shkurtra blu dhe këpucë të zeza dhe të shtrirë me fytyrë poshtë, nxitën thirrje përreth botës dhe kërkuan që të bëhet më shumë për t’i mbrojtur ata që bënin udhëtime të rrezikshme nga Lindjen e Mesme dhe Afrika Veriore në Europë.

Përdoruesit e Twitter e quajtën fotografinë e Martinez dhe vajzës së tij “momenti i Amerikës Aylan Kurdi”.

“Kriza që dikur ishte ‘atje’ ka nisur rrugën këtu dhe ne kemi nevojë për zgjidhje,” komentoi një përdorues amerikan i Facebook, duke bërë krahasimin mes dy imazheve.

Të tjerët e akuzuan Presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, administrata e të cilit ka refuzuar t’i përgjigjet nevojave të emigrantëve në kufi.

“Si baba, ky imazh më bën të sëmurëm keq, ky emigrant u mbyt me vajzën e tij 2 vjeçare të ngjitur për trupin e tij.” Kjo është për ju, @realDonaldTrump, i shkroi një tjetër përdorues presidentit amerikan në Twitter. /tesheshi.com/