Veprat e para artistike virtuale u shitën për shumën marramendëse prej 69 milionë dollarësh

Vepra e parë virtuale Non-Fungible Token (NFT) që u shit në një shtëpi të madhe ankandi u mbyll me 69,346,250 dollarë gjatë një ankandi në internet nga Christie’s.

Shitja rekord e “Everydays: The First 5000 Days” katapulton krijuesin, Mike Winkelmann, i cili shkon pranë Beeple, pranë samitit të artistëve më të shtrenjtë të gjallë deri më tani, duke e vendosur atë menjëherë nën David Hockney dhe Jeff Koons, raporton cnn.

Piktura e Hockney “Portreti i një Artisti (Pishinë me Dy Shifra)” u shit për 90.3 milionë dollarë në vitin 2018, ndërsa skulptura prej çeliku inox e Koons, “Rabbit”, kryesoi listën me 91.1 milionë dollarë në vitin 2019, transmeton Telegrafi.

Kolazhi i Winkelmann prej 5000 imazheve që u deshën 13 vjet për të bërë kishte një ofertë fillestare prej vetëm 100 dollarësh, por ankandi i profilit të lartë tërhoqi oferta të etura nga mbi 350 blerës të mundshëm.

Shitja tërhoqi vëmendjen në javët e kaluara ndërsa më shumë vepra NFT, duke përfshirë artin dixhital, GIF dhe madje cicërimat, janë futur në qendër të vëmendjes në atë që shumë njerëz po e quajnë një bum arti dixhital.

Një NFT është një shenjë dixhitale e koduar me nënshkrimin e artistit në bllokun – një libër dixhital që është shtylla kurrizore e kriptomonedhave si Bitcoin dhe Ethereum – duke lejuar shitësit dhe blerësit të verifikojnë vërtetësinë dhe pronësinë. Arti virtual përballet me sfida unike që arti fizik nuk i ka, pasi mund të kopjohet dhe shpërndahet çdo herë në internet, duke ulur vlerën e tij.