Schoolture TV

Dritare kulturore për të rinjtë

Kinematografia shqiptare në zi, ndërroi jetë aktori Xhevdet Ferri

Sot kinematografia shqiptare është në zi, pasi humbi një nga aktorët më të njohur. Xhevdet Ferri, u nda nga jeta në moshën 59-vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë tumorale, transmeton OraNews.

Prej disa ditësh ai ndodhej në reanimacion dhe po luftonte me vdekjen.

Xhevdet Ferri, u lind në Durrës, më 26 nëntor 1960.

Aktori shqiptar ka luajtur filmin e tij të parë që kur ishte ende student, ndërsa ka spikatur në shumë role.

Disa prej roleve të Xhevdet Ferrit

Në kërkim të kujt – (2009) ….Prokurori

Gjallë – Alive! (2009) …Zefi

Time of the Comet (2007) …. babai Anjezes

Gjoleka, djali i Abazit (2006) …shoferi kamionit

Saimir – (2004) …Edmond

Dasma e Sakos – (1998) …Sako

Loin des barbares – (1994) …refugjat

Vitet e pritjes – (1990) …Gjoni

Treni niset në shtatë pa pesë – (1988) …Martini

Përrallë nga e kaluara – (1987)…Trimi

Dhe vjen një ditë – (1986) …..Gori

Hije që mbeten pas – (1985) …Agron Shkaba

Vendimi – (1984) ….Sadriu

Fushë e blertë fushë e kuqe – (1984) …Petriti

Besa e kuqe – (1982) …Pali

Era e ngrohtë e thellësive – (1982)

Gjurmë në kaltërsi – (1981 )…Astriti

Sketerre 43 – (1980) …Arjani

Vëllezër dhe shokë – (1980 )…Marko