Filmi më i mirë në ‘Oscars 2020’ shpallet “Parasite”

Filmi “Parasite” e ka mposhtur konkurrencën për të fituar në kategorinë kryesore të edicionit të sivjetme të Academy Awards, duke e fituar çmimin Oscar si filmi më i mirë i vitit.

Filmi jugkorean ka hyrë në histori duke  u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë.

Konkurrenca në kategorinë filmi më i mirë
1917
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time…in Hollywood
Parasite
Ford v Ferrari


Më poshtë jua sjellim edhe disa çmime të tjera:

Filmi më i mirë ndërkombëtar
Franca, Les Miserables
Maqedonia e Veriut, Honeyland
Polonia, Corpus Christi
Koreja e Jugut, Parasite
Spanja, Pain and Glory

Makijazhi dhe stili
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Efektet vizuale
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker